روانشناسی فروش

حاشیه پیروزی

حاشیه پیروزی یکی از مهمترین مفاهیم در زمینه مدیریت و فروش در قرن بیست و یکم است. این اصل می­گوید: «تفاوتهای کوچک و جزئی در توانمندیها و قابلیتها می­تواند تفاوتهای عظیم در نتایج ایجاد کند.» تفاوت میان اشخاص واقع در سطح بالا و اشخاص معمولی و متوسط، تفاوت عظیم در استعدادها و توانمندیهای آنها نیست. اغلب اوقات، تفاوت را باید در مواردی جزئی مشاهده کرد که پیوسته و به شکل مستمر بارها و بارها تکرار می­شوند.

برنامه اصلی شما

مؤثرترین موفقیتها در روانشناسی و عملکرد انسانی در قرن بیستم کشف تصویر ذهنی بوده است. تصویر ذهنی مجموعه باورهایی است که درباره خود دارید. طریقی است که خودتان را می­بینید و در هر زمینه از زندگی به خود می­اندیشیدی. تصویر ذهنی، برنامه اصلی کامپیوتر ذهن نیمه هشیار شماست. به یک نظام عملیاتی شباهت دارد که آنچه را می­گویید، احساس می­کنید و انجام می­دهید مشخص می­سازد. رابطه مستقیمی میان تصویر ذهنی شما و عملکرد و اثربخشی شما وجود دارد. تغییر و بهبود در زندگی شما وقتی شروع می­شود که تصویر ذهنی خود و به عبارتی برنامه ­ریزی درونی خود را اصلاح کنید.

ذهنتان را تغییر بدهید

در ذهنتان خود را ببینید که به همان کسی که می­خواهید او بشوید تبدیل شده ­اید. به دیگرانی که بیش از شما درآمد دارند نگاه کنید و بعد تصور کنید که شما دقیقاً مانند آنها هستید. تصور کنیدکه شما پیشاپیش به استقلال مالی رسیده ­اید. خود را ببینید که به پولی که احتیاج دارید دست یافته ­اید و تنها از این جهت برای فروش با مشتریان احتمالی تماس می­گیرید زیرا از ملاقات با اشخاص جدید لذت می­برید. این نگرش آرام، مطمئن و راحت به شما امکان می­دهد که در بهترین حد خود ظاهر شوید و تنش نداشته باشید.

عزت نفس شما درآمد شما را تعیین می­کند

هرکاری که برای افزایش عزت نفس خود بکنید، کیفیت روابط شما با مشتریانتان را بهتر می­کند. ایجاد عزت نفس عامل دوستی را قدرت و قوت می­بخشد و از شما فروشنده موفق­تری می­سازد. متأسفانه، هر اتفاقی که از عزت نفس شما بکاهد، بر اثربخشی فروش شما تأثیر منفی بجای می­گذارد. اگر شما به هر دلیلی خسته باشید، این از عزت نفس شما می­کاهد و گاه شدت این کاهش به اندازه ­ای است که توان فروش را از دست می­دهید.

فروش خلاق

خلاقیت ویژگی طبیعی همه فروشندگان سطح بالاست. خوشبختانه، میزان خلاقیت شما تا حدود زیاد از ناحیه خود انگاره یا تصویر ذهنی شما مشخص می­شود. همه چیز بستگی به این دارد که درباره خود چه می­اندیشید. این بدان معناست که می­توانید با تمرین، خلاقیت خود را افزایش بدهید تا در مورد هر هدفی که برای خود تعیین می­کنید، نقش مهم و تعیین­ کننده داشته باشید. خلاقیت چیزی است که پیوسته آن را نشان می­دهید و از آن استفاده می­کنید.

فروش خلاق

چهار جنبه اساسی برای فروش استراتژیک

فروش استراتزیک از چهار جنبه برخوردار است. برای اینکه به جمع 10 درصد بالای کسب مداخل­ه کنندگان حوزه فعالیت خود بپیوندید، باید بر این چهار جنبه تسلط کامل داشته باشید. این چهار جنبه عبارت­ند از:

  • تخصص
  • تفاوت­ گذاری
  • بخش ­بندی 
  • تمرکز

جهل و نادانی می­توانند مسئله­ ساز شوند

در فروش استراتژیک، همیشه با کسی یا با چیزی در حال رقابت هستید. برای هرچه بفروشید، در بازار کالای جایگزینی وجود دارد. کار شما این است که بدانید مشتریان شما چه می­خواهند و بعد خود را در شرایطی قرار بدهید که مشتریان بخواهند از شما خرید کنند.

بهترین پای خود را به جلو بگذارید

در فروش خلاق، همیشه باید بهترین چیزی را که عرضه می­کنید، نشان بدهید. این بهترین ویژگی می­تواند نکته­ ای باشد که شما آن را تبلیغ می­کنید و به هنگام صحبت با خریدار احتمالی بروز می­دهید. وقتی به خریداری برخوردید که خواهان این ویژگی کالای شما باشد، کار فروش تان ساده­ تر می­شود.  شرکتهای بزرگ مبالغ هنگفتی صرف می­کنند تا ویژگی به خصوصی از کالای خود را به سر زبانها بیندازند.

چرا خرید نمی­کنند؟

کسانی که محصول شما و یا محصول رقبای شما را نمی­خرند، بزرگ­ترین منبع خرید شما هستند. اگر بتوانید بفهمید چرا آنها از شما خرید نمی­کنند، می­توانید به یک بازار جدید قدم بگذارید و بیش از هر زمانی فروش کنید.

از توصیه­ نامه استفاده کنید

یکی از قدرتمندترین ابزار فروش اخذ توصیه­ نامه است. وقتی می­گویند محصول شما برای خریدار احتمالی انتخاب بسیار خوبی است، او بلافاصله حرفهای شما را فاقد ارزش ارزیابی می­کند، زیرا به هر صورت شما یک فروشنده هستید. اما وقتی شخص دیگری که محصول را از شما خریده به مرغوبیت آن اشاره می­کند، مشتری حرف او را می­پذیرد و ارزیابی ­اش را قبول می­کند.

قرار ملاقات بیشتر

مهم­ترین قاعده برای موفقیت فروش صرف وقت کردن بیشتر با مشتریان احتمالی بهتر است. هرچه فرصت بیشتری را با مشتریان احتمالی صرف کنید، طبق قانون احتمالات فروش بیشتری می­کنید و به همین اندازه موفق­تر می­شوید. یافتن اشخاص بیشتر برای صحبت کردن با آنها و بعد مراجعه نمودن برای نخستین بار به آنها جالب­ترین بخش فروش است. تمام آگهی­ های تجارتی برای تسهیل بخشیدن به این کار است. یافتن مشتری احتمالی بخشی از فروش است که بیشترین استرس را با خود به همراه دارد. بسیاری از فروشندگان از آن جهت در کار خود ناکام می­مانند که در زمینه مشتری­ یابی فاقد مهارتهای لازم هستند.

از وقت خود به خوبی استفاده کنید

زمان تنها چیزی است که برای فروش دارید. این سرمایه اولیه شماست. اینکه چگونه از فرصتهای خود استفاده می­کنید کیفیت و سطح زندگی شما را مشخص می­کند. بنابراین مصمم شوید و تصمیم بگیرید که از این فرصت به خوبی استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of