روانشناسی طراحی وب

روانشناسی طراحی وب

داشتن وب سایتی با طراحی زیبا برای هر کسب و کاری مهم است. هر مؤلفه انفرادی در وب سایت، از جمله طرح­ بندی و رنگ و فونت، بر مشتریان بالقوه اثر روان­شناختی دارد؛ در طراحی وب، داشتن انتخاب­های درست به معنی تفاوت میان موفقیت و شکست است.

چرا طراحی وب برای صاحبان کسب و کار اهمیت دارد؟

نخستین تأثیر، بسیار مهم است. میزان کیفیت محصول یا خدمت شما اهمیت ندارد. چنانچه افراد، طراحی وب سایت را دوست نداشته باشند، به شما اعتماد نکرده و به سرعت آن جا را ترک خواهند کرد.

نقش روان­شناسی در طراحی وب چیست؟

میزان کیفیت محتوا اهمیت ندارد. چنانچه فونت متن آن قدر کوچک باشد که خواندن ممکن نباشد یا طرح رنگ­ها افراد را دچار سرگیجه کند و طراحی­تان ناشیانه به نظر نرسد، افراد، شما را جدی نخواهند گرفت.

طراحی دربارۀ زیبایی ظاهری نیست بلکه دربارۀ تبدیلات است

مهم است بدانید در اداره کردن کسب و کار، طراحی به معنای یک وب سایت زیبا نیست بلکه به معنای وب سایتی است که بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل کند. تا به حال به کادرهای آزادهنده ­ای که ناگهان ظاهر شده و از شما می­خواهند مشترک خبرنامه شوید، برخورد کرده­ اید؟. هرگز کسی را ندیده ­ام که آن را دوست داشته باشد. همه از آن­ها متنفر هستند؛ ولی صاحبان وب سایت­ها، همچنان از این کادرها استفاده می­کنند. این کادرها اثرگذاری دارند و شما باید آن­ها را در طراحی وب سایت مدنظر داشته باشید. البته زیبا­یی­ شناسی مهم است، ولی مهم­ترین پرسش به هنگام تصمیم­ گیری برای طراحی این است که «چه عاملی به بهترین تبدیلات منجر می­شود؟».

سلسله مراتب نیازها در طراحی

ایده سلسله مراتب نیازها در طراحی، مبتنی بر این فرض است که یک طراح خوب برای دست­یابی به موفقیت باید قبل از ارضاء نیازهای پیچیده ­تر، نیازهای اولیه را برآورده کند. سلسله مراتب بردلی گزینه­ های متفاوتی دارد از جمله کارکردداشتگی، ثبات، کاربردپذیری، مهارت و خلاقیت.

کارکردداشتگی

مشتریان باید بتوانند از وب سایت شما استفاده کنند. برای نمونه، اگر شما صاحب یک فروشگاه تجارت الکترونیک هستید، مشتریانتان باید قادر باشند محصولات مدنظرشان را بیابند و خریداری کنند.

ثبات

هنگامی که وب سایت آماده شد، باید از ثبات آن اطمینان حاصل کنید. برای نمونه، اگر فروشگاه تجارت الکترونیکتان به دلیل اشکال در سرویس دهنده­ها در دسترس نباشد، مشتریانتان به سایت رقیب مراجعه می­کنند.

کاربردپذیری

کاربران اینترنت جزء افراد ناشکیبا هستند و اگر نحوۀ استفاده از وب سایت شما را به سرعت کشف نکنند، به سمت گزینه دیگری خواهند رفت.

مهارت

برای نمونه، داشتن ویژگی با عنوان «به شما پیشنهاد می­شود» برای فروشگاه تجارت الکترونیک الزامی نیست ولی مطلوب است. این ویژگی، یافتن محصول دلخواه مشتریان را آسان­تر می­کند.

خلاقیت

جذاب نمودن طراحی از نظر زیبایی­ شناسی و اضافه نمودن ویژگی­های نوآورانه به متمایز شدن وب سایت شما کمک می­کند. این سلسله مراتب کامل نیست ولی نقطه شروع خوبی به حساب می­آید.

گوشه بالا سمت چپ

طبق نظر نیلسن، مسیر چشمی کاربران از گوشه بالا سمت چپ آغاز می­شود. یعنی گوشه بالا سمت چپ، مکانی برای قرار دادن پیشنهادات ارزشی شماست. به همین دلیل بسیاری از شرکت­ها آرم و شعار تجاری خود را در این قسمت قرار می­دهند.

ستون فرعی سمت چپ

کاربران وب 69 درصد از وقت خود را برای مشاهده سمت چپ صفحه و 30 درصد را برای مشاهده سمت راست صفحه صرف می­کنند. یعنی باید مؤلفه­ هایی مانند فهرست عمودی یا فهرست مشارکت یا تبلیغ را که برای جلب توجه کاربران مدنظر دارید در قسمت جانبی سمت چپ قرار دهید. باید در هر مقاله یا متن وبلاگ، پاراگراف پیشگفتار جالب توجه­ تر از سایر بخش­ها باشد. برجسته کردن فونت نخستین پاراگراف یا مورب کردن آن، شیوۀ مناسبی است. افزودن تصویر نیز ایدۀ خوبی به حساب می­آید. بدنۀ متن نیز باید به گونه­ای آورده شود که مرور آن برای خواننده آسان باشد، زیرا بیشتر افراد محتوای اینترنتی را به این شکل استفاده می­کنند. بنابراین، پاراگراف­ها باید کوتاه باشند و صفحه فضاهای سفید بیشتری داشته باشد و از تیترهای فرعی در بخش­ بندی متن استفاده شده باشد.  استفاده از عکس­ها، اطلاعات تصویری، فایل­های ویدیویی و … در بدنه متن، برای بخش ­بندی متن و خواندنی­ تر و جذاب­تر شدن کارآمد است.

تصاویر

کیفیت تصویر، عامل مهمی در جلب توجه کاربران است. نباید از تصاویر کوچک و بی ­کیفیت استفاده کنید.

رنگ­بندی

رنگ­ها بر شیوۀ درک کاربران از مسائل، تأثیر چشم­گیری دارند؛ این اثرگذاری درآمدتان را نیز تحت تأثیر قرار می­دهد.

تناسب رنگ

وقتی موضوع انتخاب رنگ برند مطرح می­شود، مهم­ترین مسئله تناسب رنگ­هاست. برای نمونه، محصولات کاربردی با قرار گرفتن در کنار رنگ­های کاربردی به شکل مثبت­تری شناخته خواهند شد. در ضمن، محصولات حسی اجتماعی هنگام قرار گرفتن در کنار رنگ­های حسی اجتماعی بهترین عملکرد را نشان می­دهند. رنگ کاربردی، رنگی است که به شدت با یک صنعت خاص در ارتباط است.

معنای رنگ

اگر می­خواهید مشتریان تناسب رنگ­های محصول یا خدمت را تشخیص دهند تفاوت­های فرهنگی را باید لحاظ کنید.

اگرچه در طراحی وب، تشویق مشتریان به کلیک کردن روی گزینه ­ای ویژه مدنظر ماست. شما می­خواهید گزینه ­های فراخوانی از قبیل لینک­ها، دکمه­ ها، علائم و … هر گزینه دیگری متمایز باشند. یکی از کارهایی که بیشتر طراحان وب انجام می­دهند، انتخاب یک رنگ مکمل با رنگ­بندی اصلی است. رنگ­های مکمل، رنگ­هایی هستند که روی یک گردونۀ رنگی مانند شکل بالا در مقابل یکدیگر قرار می­گیرند. برای نمونه، برای صفحه­ ای که رنگ غالب آن آبی است، انتخاب رنگ طلایی یا نارنجی برای دکمه مشارکت گزینه مناسبی است. فقط به خاطر داشته باشید مؤلفه­ ای که از بقیه متمایز باشد کلیک خواهد شد.

رنگ­های مؤثر و بی­ اثر

دربارۀ هماهنگ ­سازی رنگ­ها در طراحی وب تفکرهای متفاوتی وجود دارد. یکی از چارچوب­های مفید در این زمینه، روش رنگ­های مؤثر و بی­ اثر است؛ این روش توسط یک متخصص بازاریابی اینترنتی به نام درک هالپرن، پیشنهاد شده است. او توصیه می­کند برای همه گزینه ­ها از رنگ­های بی ­اثر و برای گزینه ­های فراخوانی از رنگ­های مؤثر استفاده کنید. با این روش، زمان و مکان کلیک کردن را به کاربران آموزش می­دهید و با این کار احتمال پاسخ به فراخوانی­ها افزایش می­یابد. رنگ­هایی که برای وب سایت خود انتخاب می­کنید، بر نحوۀ شناخت مشتریان از شما و سودآوری کلی کسب و کارتان اثر شگرفی دارند.

حروف­ شناسی

حروف­ شناسی، هنر و روش چینش حروف چاپی به منظور خوانا شدن و جذابیت زبان نوشتاری است. افراد در حال عادی به این مسئله توجه ندارند، مگر اینکه در زمینه طراحی سابقه داشته باشند. گرچه شرکت­های دارای وب سایت نمی­توانند آن را نادیده بگیرد. حروف­شناسی در شیوۀ درک مشتریان از شرکت شما، نقش بزرگی ایفا می­کند.

مسئله مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید اندازه فونت است. خواندن متن در صفحه رایانه همانند خواندن از روی متن چاپی نیست. ممکن است فونت دوازده برای یک کتاب چاپی مناسب باشد، ولی روی صفحه رایانه چشم­ها را دچار مشکل می­کند؛ هیچ­کس دوست ندارد چشمانش را برای خواندن یک وبلاگ خسته کند و به احتمال قوی، سایت را ترک می­کند. یک قانون سرانگشتی می­گوید که حداقل اندازۀ فونت باید چهارده باشد، ولی استفاده از فونت­های بزرگ­تر منفعت بیشتری دارد.

علائم جهت­ یابی

علائم جهت­ یابی مؤلفه ­های دیداری هستند که بازدیدکنندگان را برای خرید راهنمایی می­کنند. دو نوع علائم جهت­ یابی وجود دارد:

علائم آشکار: این علائم، نشانه­ های دیداری هستند که کاربر را به سمت موضوع مدنظر شما هدایت می­کنند؛ مانند پیکان­ها و خطوط و …

علائم ضمنی: این علائم از علائم آشکار دقیق­تر هستند. آنها برای هدایت کاربران از جهت ­های تصویری استفاده می­کنند؛ مانند تصویر شخصی که به دکمه فراخوانی نگاه می­کند و …

علائم جهت­ یابی، به ویژه پیکان­ها، شیک به نظر می­رسند. صرف­نظر از شیک بودن، بسیار مؤثراند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of